ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Δύο μέρη Ίδια μα Διαφορετικά.
08. 02. 2024
Τα Ανθάκια 1 & 2 είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν δύο διαφορετικά θρησκευτικά μέρη. Την εκκλησία της Σχολής αλλά και την εβραική Συναγωγή.
Στα πλαίσια του Project της Σχολής σχετικά με το «Ολοκαύτωμα» και τα «Ανθρώπινα Δικαιώματα» τα Ανθάκια επισκέφθηκαν τόσο μια χριστιανική εκκλησία όσο και μια εβραική Συναγωγή. Στόχος των επισκέψεων ήταν :
  •  Tα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τα κτίρια και να τα παρατηρήσουν ως προς τη δομή, τη διακόσμηση και τι υπάρχει στο εσωτερικό τους.
  •  Μέσα απο συζήτηση και αναστοχασμό να εντοπίσουμε κοινά σημεία των δύο αυτών χώρων και να αντιληφθούμε πως παρότι είναι δυο θρησκείες διαφορετικές τελικά μεταξύ τους υπάρχουν πολλά κοινά σημεία.