ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Φτιάχνοντας τη δική μας...Γη!
12. 05. 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Ένας χάρτης σε χαρτί”, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου εργάστηκαν σε ομάδες και κατασκεύασαν με τη τεχνική του κολάζ την υδρόγειο σφαίρα. Χρησιμοποιήσαμε 4 χαρτιά του μέτρου σε τετράγωνο σχήμα, τα οποία αποτέλεσαν τα τεταρτημόρια της υδρογείου, πάνω στα οποία σχεδιάσαμε με το μολύβι τις ηπείρους και τους ωκεανούς. Οι περιοχές των ωκεανών καλύφθηκαν με χαρτόνια των αποχρώσεων του μπλε, ενώ των ηπείρων με πράσινο. Ο κάθε ένας μας στην ομάδα είχε διαφορετικό ρόλο, άλλος ανέλαβε να κόψει τα χαρτόνια, άλλος να τα κολλήσει και άλλος να συμπληρώσει τα κενά με λαδοπαστέλ.