ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μία γέφυρα εμπνευσμένη από τα παιδιά!
12. 10. 2017

Το ελεύθερο παιχνίδι μέσα στην τάξη του Νηπιαγωγείου παράγει πολλές φορές ιδέες για μεγάλες κατασκευές! Η ιδέα, αυτή τη φορά, ήταν να φτιάξουμε μία μεγάλη γέφυρα! Οι μικροί μαθητές το δοκίμασαν μέσα στην τάξη αλλά οι τοίχοι τους "σταματούσαν". Για το λόγο αυτό μεταφερθήκαμε στο διάδρομο του λαχανόκηπου και αντί για καρέκλες ως υποστηλώματα, χρησιμοποιήσαμε τους κώνους της γυμναστικής. Τα παιδιά μέτρησαν πόσο μεγάλη ήταν η γέφυρα μετρώντας τα βήματα που κάνουν για να τη διασχίσουν. Η γέφυρα μας ήταν 7 βήματα της δασκάλας και περίπου 15 βήματα των παιδιών. Το αποτέλεσμα μας ενθουσίασε όλους και το γιορτάσαμε με ελεύθερο παιχνίδι στο λαχανόκηπο!