ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Μέτρηση επιφανειών με επικάλυψη (STEM)
13. 02. 2018

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου πραγματοποίησαν μαθηματική δραστηριότητα με στόχο να κάνουν άμεσες συγκρίσεις επιφανειών κάνοντας επικαλύψεις με άτυπες μονάδες μέτρησης και να καταλήξουν σε συμπεράσματα. Αρχικά, χρησιμοποίησαν κομμάτια χαρτιού σε διάφορα σχήματα, τα οποία κάλυψαν με τις κάρτες από επιτραπέζια παιχνίδια. Στόχος ήταν να μετρήσουν τις επιφάνειες, να τις συγκρίνουν και να καταγράψουν το αποτέλεσμα, δουλεύοντας ομαδικά. Η δραστηριότητα είχε και συνέχεια, καθώς οι μαθητές κλήθηκαν να μετρήσουν πόσο μεγάλος είναι ο λαχανόκηπός τους. Η ιδέα τους ήταν να μετρήσουν τα κουτάκια-πλακάκια του διαδρόμου που διασχίζει το λαχανόκηπο από το θερμοκήπιο έως τη λιμνούλα. Μέτρησαν τα πλακάκια και κατέγραψαν στο δάπεδο τον αριθμό.