ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Φωτογραφίες με προοπτική στο Νηπιαγωγείο!
12. 04. 2017

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου αποδεικνύουν για άλλη μία φορά ότι είναι επαγγελματίες φωτογράφοι δημιουργώντας την έκθεση “Perspective photography”! Στο πλαίσιο της προετοιμασίες της μεγάλης επιστημονικής γιορτής “ScienceFair” οι μαθητές μας διδάχτηκαν την έννοια της προοπτικής στη φωτογραφία. Αφού πειραματίστηκαν αρκετά βγάζοντας τις δικές τους φωτογραφίες μέσα στην τάξη, βγήκαν έξω στη Σχολή και έχοντας κάποιους συμμαθητές τους ως «μοντέλα», ανακάλυψαν ότι τα αντικείμενα και τα πρόσωπα που απομακρύνονται από το φωτογράφο, φαίνονται να μικραίνουν. Φυσικά και όπως το συνηθίζουν κάθε φορά, όλοι οι μαθητές κράτησαν σημειώσεις για τα συμπεράσματα και τις ανακαλύψεις τους στο ατομικό βιβλιαράκι του εξερευνητή “explorer’snotebook”. Μετά το πειραματισμό, σειρά είχε η έκθεση, η οποία υλοποιήθηκε με τη βοήθεια των δασκάλων και είχε μεγάλη απήχηση στο κοινό του “ScienceFair”. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!