ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Εξερευνώντας τα ηφαίστεια στο λαχανόκηπό μας!
10. 05. 2017

Το ενδιαφέρον των μαθητών του Νηπιαγωγείου στράφηκε ξαφνικά προς τα ηφαίστεια και οι εκπαιδευτικοί δεν έχασαν την ευκαιρία να το εκμεταλλευτούν βιωματικά! Αφού επισκεφτήκαμε το freeplayτου λαχανόκηπού μας, η τάξη αμέσως οργανώθηκε στην κατασκευή ενός ηφαιστείου. Τα παιδιά ετοίμασαν τον κρατήρα σε ένα ύψωμα από χώμα και άνοιξαν ένα αυλάκι για να περνάει η «λάβα»-νερό καταλήγοντας στη λίμνη που είχαν σκάψει. Η δουλειά ήταν δύσκολη και απαιτούσε αρκετό σκάψιμο, μεταφορά νερού με τα ποτιστήρια και φυσικά πολύ παιχνίδι με τη λάσπη, που απολαύσαμε όλοι μας! Μια ομάδα κοριτσιών σκέφτηκε να μας ξεκουράσει λίγ φτιάχνοντάς χωνάκια παγωτό από λάσπη! Στο τέλος της ημέρας ήμασταν όλοι λερωμένοι αλλά ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα!