ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Τα λάχανά μας και οι κάμπιες!
13. 12. 2016

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου παρατήρησαν κάτι περίεργο στο χωράφι τους και φυσικά, ως σωστοί ερευνητές, ξεκίνησαν μελέτη πεδίου! Τα λάχανα που είχαμε σπείρει το Φθινόπωρο, έχουν μεγαλώσει αλλά σε κάποια φύλλα τους, μικρές τρύπες έχουν ξεπροβάλλει. Ο "ένοχος" βρέθηκε αμέσως και ήταν οι κάμπιες! Τότε αποφασίσαμε όλοι μαζί να επισκεφτούμε και το χωράφι με τα λάχανα των Δευτεροβάθμιων σχολείων μας. Εκείνα ήταν πολύ μεγαλύτερα και οι μικροί μας μαθητές ένιωσαν σαν να ήταν σε δάσος.

Αφού διατυπώσαμε υποθέσεις για τους λόγους που οι κάμπιες δεν είχαν φάει τα δικά τους φύλλα, σκεφτήκαμε πως θα ήταν καλύτερο να ρωτήσουμε τους ίδιους τους μαθητές των Λυκείων μας. Στην επιστροφή για την τάξη, για να κρατήσουμε σημειώσεις στο Explorer'snotebookπου έχει το κάθε παιδί, δεν παραλείψαμε να δούμε τι είχε φυτρώσει στη Μεγάλη Καλλιέργεια. Μύριζε σαν χορτάρι και ήταν πολύ μικρό ακόμη. Σε λίγους μήνες θα μεγαλώσει και θα δούμε τελικά...