ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη Χαριλάου
19. 03. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας, επισκεφθήκαμε τη βιβλιοθήκη Χαριλάου. Αρχικά μάθαμε τους κανόνες της βιβλιοθήκης, αλλά και τα συστήματα δανεισμού και αρίθμησης των βιβλίων. Στη συνέχεια, διαβάσαμε το βιβλίο “Η γυναίκα του γίγαντα” της Μαρίας Ρουσάκη, όπου καταλάβαμε ότι ορισμένες φορές η καλύτερη συντροφιά μπορεί να είναι ένα βιβλίο. Έπειτα, είδαμε τη βραβευμένη ταινία «Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία» του Μορίς Λέσμορ, η οποία μας ενθουσίασε και στο τέλος είχαμε και την ευκαιρία να ξεφυλλίσουμε ορισμένα βιβλία που μας άρεσαν.