ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Mud towers – Building challenge (STEM)
01. 03. 2018

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Μικροί μηχανικοί”, φόρεσαν τα αδιάβροχα και τις γαλότσες τους και επισκέφθηκαν το λαχανόκηπο τους για να χτίσουν τους πιο ψηλούς πύργους λάσπης. Χωρίστηκαν σε ομάδες και αφού συσκέφθηκαν, βρήκαν τρόπους με τους οποίους ο πύργος τους θα γίνει ψηλός. Άρχισαν, λοιπόν, να χτίζουν τους πύργους τους με λάσπη, χρησιμοποιώντας σαν υποστύλωμα μικρά κλαδάκια, πέτρες και τα κοντάρια των εργαλείων του λαχανόκηπου. Αφού, ο χρόνος τους τελείωσε, η ομάδα των κριτών με τη βοήθεια του χάρακα μέτρησε και ανέδειξε τον πιο ψηλό και πιο σταθερό πύργο λάσπης.