ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Egg Hunt
03. 04. 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Πασχαλιά”, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου πραγματοποίησαν το καθιερωμένο πασχαλινό κυνήγι αυγών (egg hunt) στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Αφού συλλέξαμε όλα τα αυγά, μεταφερθήκαμε στην τάξη μας προκειμένου να τα μετρήσουμε και να δούμε εάν τα συλλέξαμε όλα. Λόγω του μεγάλου αριθμού των αυγών, αποφασίσαμε να τα ομαδοποιήσουμε και να τα μετρήσουμε ανά χρώμα. Έτσι, σχηματίσαμε ομάδες αυγών, όπου η κάθε μία περικυκλωνόταν από ένα στεφάνι. Τα παιδιά αφού μέτρησαν αρχικά μόνα τους τα αυγά και στη συνέχεια έκαναν την επαλήθευση με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, κατέγραψαν σε χαρτί τον αριθμό των αυγών του χρώματος που επέλεξαν.