ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Building with playdough and toothpick!
24. 02. 2017

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Μικροί μηχανικοί”, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου χωρίστηκαν σε ομάδες των 2 και 3 ατόμων. Λατρεύοντας τις κατασκευαστικές προκλήσεις και έχοντας στη διάθεσή τους μόνο playdough και οδοντογλυφίδες, κατασκεύασαν τις δικές τους 3D πυραμίδες. Αρχικά, εργάστηκαν ατομικά. Προσπάθησαν να φτιάξουν γερές και σταθερές βάσεις, πάνω στις οποίες θα δομούσαν τις πυραμίδες τους. Έπειτα, ολοκληρώνοντας την ατομική τους κατασκευή, η πρόκληση έγινε μεγαλύτερη και το αίτημα για ένωση και δημιουργία μιας ομαδικής κατασκευής, έγινε δεκτό!

Το βέβαιο είναι πως περάσαμε καλά και πολύ δημιουργικά. Αγαπώντας τέτοιου είδους προκλήσεις, σύντομα θα ενημερωθείτε και για μεγαλύτερά μας έργα!!