ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Κίνηση στο τετράγωνο! (STEM)
24. 04. 2018

Οι μικροί μαθηματικοί του Νηπιαγωγείου ξεκίνησαν να εξοικειώνονται με τον τετραγωνισμένο χώρο! Πριν περάσουμε στο επιδαπέδιο παιχνίδι, αρχίσαμε την κίνηση προς όλες τις κατευθύνσεις στο μικρότερο χώρο του χαρτιού Α4. Για πιόνι μας ήταν ένα ζάρι και με τις οδηγίες της κυρίας, το μετακινούσαμε συγκεκριμένο αριθμό βημάτων, προς συγκεκριμένη κατεύθυνση. Αυτό ήταν μόνο η «προθέρμανση»! Μετά ξεκίνησε το πιο δημιουργικό κομμάτι! Χωριστήκαμε σε ζευγάρια και συνεργαζόμενοι, σκεφτήκαμε διαφορετικούς τρόπους να παίξουμε με τα επιτραπέζια ταμπλό μας. Άλλοι έπαιξαν ναυμαχία, τρίλιζα και σκάκι, άλλοι έριχναν το ζάρι και σημείωναν τους αριθμούς ή έγραφαν γράμματα και λέξεις και άλλοι έκαναν αντιστοίχιση. Όλοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι, σκέφτηκαν πολλές και διαφορετικές ιδέες χρήσης του ταμπλό και όπως ήταν φυσικό, πήραν όλα τα εύσημα!