ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ζεστό ή κρύο; Ας δούμε το θερμόμετρο (STEM)
06. 12. 2016

Αφού συμφωνήσαμε όλοι ότι το ζεστό ή το κρύο ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, προβληματιστήκαμε σχετικά με το πώς μπορούμε να πούμε και να ορίσουμε πόσο ζεστό ή πόσο κρύο είναι κάτι. Οι περισσότεροι από εμάς εύκολα ανέφεραν τη χρήση του θερμομέτρου το οποίο αμέσως βγάλαμε προς δοκιμές πολλές. Εύστοχα  κάποιος παρατήρησε ότι άλλο είναι το θερμόμετρο που χρησιμοποιούμε για να μετρήσουμε τη θερμοκρασία του σώματός μας και άλλο έναν χώρο. Έτσι, παρατηρήσαμε και τις διαφορές στις κλίμακες του θερμομέτρου υδραργύρου και οινοπνεύματος. Και ήρθε η ώρα για να παρακολουθήσουμε τις αλλαγές στις τιμές του θερμομέτρου, βυθίζοντάς το σε νερό με διαφορετικές θερμοκρασίες.Τέλος, δοκιμάσαμε να καταγράψουμε τις παρατηρήσεις μας για τα θερμόμετρα στο βιβλιαράκι του εξερευνητή.