ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
I do, you do, WeDo!! (STEM)
16. 03. 2017

Τι κάνουμε; Παίζουμε, κατασκευάζουμε και προγραμματίζουμε με τα εκπαιδευτικά πακέτα της Lego WeDo! Η κα. Ειρήνη Ινεπονόγλου, υπεύθυνη του ομίλου Ρομποτικής, μας υποδέχτηκε στο εργαστήριό της και μας εισήγαγε με πολύ όμορφο τρόπο στον κόσμο του προγραμματισμού. Αρχικά, η κάθε ομάδα κατασκεύασε με τα Lego τουβλάκια δύο πουλάκια και στη συνέχεια τους "έδωσε κίνηση".  Οι κατασκευαστικές μας ικανότητες αποδείχθηκαν εξαιρετικές, ενώ ήταν πρωτόγνωρη για εμάς η μεταφορά ενός 2D σχεδίου σε 3D μοντέλο. Τελικά μικροί μηχανικοί, και η παραμικρή λεπτομέρεια μετρά για το αποτέλεσμα!