ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Dripping Day και έργα τέχνης!
04. 11. 2022

Στο μάθημα των Εικαστικών τα Ανθάκια, είδαν έργα του Jackson Pollock και παρατήρησαν το τρόπο με τον οποίο εκφραζόταν ο καλλιτέχνης, παράλληλα έμαθαν τι σημαίνει Aφηρημένη τέχνη. Με την βοήθεια, μιας κατασκευής αιώρησης, οι μαθητές σε μικρές ομαδούλες, διάλεγαν το χρώμα που ήθελαν και κουνόντας το τρυπημένο ποτήρι με το χρώμα, έσταζαν την τέμπερα, πάνω σε ένα λευκό χαρτόνι, δημιουργώντας χρωματικές κηλίδες.

Κάθε ομάδα, προσπαθούσε να στάξει σε όλο το χαρτόνι με το χρώμα της, ώστε να υπάρχει μια ισορροπία χρωμάτων. Κάθε μικρός καλλιτέχνης, έδινε την δική του κίνηση στο ποτηράκι. Έτσι δημιουργήθηκε ένα αφηρημένο έργο τέχνης, γεμάτο χρωμτιστές, κηλίδες, γραμμές, σχήματα, που θα διακοσμήσει την τάξης μας και θα το θαυμάζουμε κάθε μέρα.