ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
From skywatching to birdwatching!
25. 01. 2017

H θεματική αυτή μας καλεί για προσεκτική παρατήρηση του ουρανού, η οποία συνίσταται από τους ειδικούς να είναι νυχτερινή. Εμείς μέρα ερχόμαστε στο σχολείο, γι’ αυτό είπαμε να δοκιμάσουμε την “τύχη” μας υπό αυτές τις συνθήκες. Πήραμε τα απαραίτητα όργανα παρατήρησης, κυάλια, και εξορμήσαμε στο πεδίο. Όπως, είναι φυσικό, δεν καταφέραμε να παρατηρήσουμε όπως θα κάναμε με ένα τηλεσκόπιο. Ωστόσο, η στεναχώρια μας δεν κράτησε και πολύ, αφού την προσοχή μας τράβηξαν τα λιγοστά μεν, μεγάλα δε πουλιά που βρέθηκαν στο οπτικό μας πεδίο. Και αμέσως, αυθόρμητα, υιοθετήσαμε στάση παρατηρητή με μηδαμινές κινήσεις και ομιλίες! Παράλληλα, είχαμε την δυνατότητα να κρατάμε σημειώσεις από τις παρατηρήσεις μας, στο σημειωματάριο του εξερευνητή.