ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Γράφοντας για τα αρωματικά φυτά!
11. 10. 2016

Όσο ο καιρός ήταν καλός, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου επισκέφτηκαν τη Μεγάλη Καλλιέργεια της Σχολής, για να μελετήσουν τα αρωματικά φυτά! Ο κάθε μαθητής είχε μαζί του, το δικό του “explorer’snotebook”, προκειμένου να κρατήσει σημειώσεις! Ως άλλοι ερευνητές, οι μαθητές μας βρίσκουν πάντα ευκαιρίες για να «γράφουν» λέξεις, με νόημα για τους ίδιους, σχετικά με ότι μελετάνε κάθε φορά.

Έτσι και ένα φθινοπωρινό πρωινό, ξεκινήσαμε όλοι μαζί για τη Μεγάλη Καλλιέργεια. Στην πορεία μας συναντήσαμε το αρδευτικό σύστημα του χωραφιού και συλλέξαμε γλιστρίδες για να φτιάξουμε σαλάτα. Όταν φτάσαμε στην καλλιέργεια, οι μυρωδιές μας πλημμύρισαν, ενώ το λεμονοθύμαρο μας άρεσε περισσότερο από όλα τα φυτά! Ολοκληρώσαμε την εξερεύνηση μας, αντιγράφοντας τις λέξεις που βλέπαμε από τα πινακιδάκια.