ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Ένα ταξίδι πίσω στην εποχή του Κινηματογράφου!
09. 06. 2023

Η τελευταία εβδομάδα σχολείου μας ολοκληρώθηκε για τα Μπουμπουκάκια με μια υπέροχη εκδρομή. Επισκέφθηκαν για πρώτη φορά στα πλαίσια του μαθήματος Εικαστικών , το Μουσείο Κινηματογράφου που στεγάζεται στο λιμάνι της πόλης μας.

Το ταξίδι μας ξεκίνησε από την πρώτη κιόλας στιγμή που μπήκαμε στον χώρο του μουσείου. Με την δύναμη της φαντασία μας. ταξιδέψαμε στο Λονδίνο το 1920 και μάθαμε για το ζωοτρόπιο που ζωντανεύει εικόνες με την βοήθεια της ταχύτητος και του φωτός.

Μεταφερθήκαμε σε ένα green room, όπου εκεί γυρίσαμε την πρώτη μας ταινία! Γίναμε πραγματικοί ηθοποιοί με φώτα, κάμερες και κλακέτα!

Ξεναγηθήκαμε στον χώρο του Μουσείου, ακολουθώντας την μπομπίνα , είδαμε ηθοποιούς του παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου και χαζέψαμε ρούχα που φορέθηκαν σε ταινίες από την Αλική Βουγιουκλάκη και τον Παπαμιχαήλ.

Στο τέλος, βάλαμε γυαλιά 3d και παρακολουθήσαμε μια ολιγόλεπτη ταινία για την ιστορία του κινηματογράφου!

Περάσαμε υπέροχα σε αυτό το ταξίδι στο χρόνο!

Ευχαριστούμε & καλό καλοκαίρι!