ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Κυνηγοί σαλιγκαριών!
26. 05. 2017

Οι βροχερές ημέρες είναι από τις αγαπημένες μας! Αυτή τη φορά, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου βγήκαν για να μαζέψουν σαλιγκάρια. Η βροχή, που μόλις είχε κοπάσει λίγο, ήταν πολύ δυνατή και οι νερόλακκοι ήταν πιο μεγάλοι από ποτέ! Στην εξερεύνησή μας περάσαμε από μικρές λίμνες και ποτάμια ενώ δεν παραλείψαμε να "φτιάξουμε" τη δική μας βροχή κουνώντας τα κλαδιά των δέντρων! Οι θησαυροί που βρήκαμε μας ενθουσίασαν τόσο πολύ που τα γέλια και οι φωνές μας σίγουρα ακούγονταν σε όλη τη Σχολή! Βρήκαμε πάρα πολλά σαλιγκάρια, διαφόρων μεγεθών και χρωμάτων, ένα μεγάλο γαιοσκώληκα και αρκετούς γυμνοσάλιαγκες! Όταν επιστρέψαμε στην τάξη, ξεκίνησε η μελέτη των θησαυρών μας με τους μεγεθυντικούς φακούς. Μακάρι να έβρεχε πιο συχνά!