ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Science fair: Όταν η διερεύνηση, η δημιουργικότητα και η καινοτομία γίνονται φεστιβάλ.
18. 04. 2017

Φέτος, για 2η χρονιά διοργανώθηκε η μεγάλη επιστημονική γιορτή Science Fair. Διοργανωτές της εκδήλωσης ήταν οι ίδιοι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους. Η εκδήλωση αποτέλεσε το αποκορύφωμα των ερευνητικών μας θεματικών που προηγήθηκαν και σχετίζονταν τόσο με την Επιστήμη του Διαστήματος όσο και με αυτή της Μηχανικής. Πιο συγκεκριμένα, περιελάμβανε διαδραστικά εκθέματα, πειράματα επίδειξης και εργαστήρια, τα οποία ως προς το περιεχόμενό τους, καταπιάνονταν με έννοιες και φαινόμενα όπως αυτό του Φωτός, του Μαγνητισμού, των Ιπτάμενων μηχανών και τις Αεροδυναμικής, ποικίλων υδραυλικών συστημάτων, του Ηλιακού συστήματος, της κατασκευής Πλανηταρίου και πολλών ακόμη. Και τώρα, λίγες εβδομάδες αργότερα, αν θελήσουμε να αθροίσουμε τα οφέλη αυτής της επιστημονικής διαδρομής στους μαθητές μας, θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι καταφέραμε να έρθουμε πιο κοντά στο πνεύμα της δημιουργικότητας, της καινοτομίας, της διερεύνησης, μα και της χαράς που αυτή προσφέρει.