ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Ανακοίνωση έγκρισης για χρηματοδότηση τριών προτάσεων για το προγράμμα Ερευνώ, Δημιουργώ, Καινοτομώ
01. 12. 2017

Το γραφείο Διαχείρισης Στρατηγικών Προγραμμάτων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής ανακοινώνει ότι εγκρίθηκαν τρεις προτάσεις στις οποίες συμμετέχει, σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν πρόσφατα από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Καινοτομίας. Πιο συγκεκριμένα εγκρίθηκαν προς χρηματοδότηση οι εξής προτάσεις:

1. BIOCIRCULAR- Βιοπαραγωγικό σύστημα κυκλικής γεωργίας ακριβείας
    Αντικείμενο του έργου BIOCIRCULAR αποτελεί η ενσωμάτωση επιμέρους εργαλείων ευφυούς γεωργίας (smart farming) και μεταποίησης (smart processing) σε ένα ενιαίο σύστημα διαχείρισης της αλυσίδας παραγωγής μιας καθετοποιημένης γαλακτοκομικής μονάδας μικρομεσαίας δυναμικότητας.

2. RawCheese- Παραγωγή τυριού με ανώτερα χαρακτηριστικά από νωπό αγελαδινό γάλα
    Αντικείμενο του έργου είναι η διαμόρφωση ενός ολοκληρωμένου συστήματος παραγωγής, προώθησης και διάθεσης αγελαδινού τυριού από νωπό γάλα με ανώτερα χαρακτηριστικά και παράλληλη υψηλή επιχειρηματική αξία από μια πρότυπη καθετοποιημένη αγελαδοτροφική μονάδα όπως αυτή της Σχολής.

3. TrustTrace- Σχεδιασμός και ανάπτυξη συστήματος πλήρους και τεκμηριωμένης ιχνηλασιμότητας και ελέγχου ποιότητας για μεταποιημένα αγροτικά προϊόντα και προϊόντα αλιείας με εστίαση στον καταναλωτή
    Αντικείμενο του έργου αποτελεί ο σχεδιασμός ενός ολοκληρωμένου συστήματος πλήρους και τεκμηριωμένης ιχνηλασιμότητας για μεταποιημένα αγροτικά προϊόντα και προϊόντα αλιείας με εστίαση στον καταναλωτή.