ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
21st Century VET Coaching Project
07. 09. 2022

Η αγορά εργασίας τον 21ο αιώνα είναι σε μια διαρκή διαδικασία αλλαγών. Η ψηφιοποίηση, η παγκοσμιοποίηση και η οικολογική μεταμόρφωση έχουν σημαντικό αντίκτυπο στις νέες θέσεις εργασίας. Η αγορά ζητά εργατικό δυναμικό που να διαθέτει ευεληξία, προσαρμοστικότητα, δεκτικότητα στην αλλαγή και δυνατότητες ανατροφοδότησης. Το «πακέτο» δεξιοτήτων του 21ου αι. αποτελεί τη βάση με την οποία μπορεί κανείς να ανταπεξέλθει στις προκλήσεις της αγοράς εργασίας, ομως χρειάζεται διαρκή ενημέρωση καθώς αναδίωνται νέες ανάγκες σε διαφορετικά επίπεδα.

Ο στόχος του έργου 21cc είναι να προετοιμάσει μέντορες (company  coaches) επιχειρήσεων στον νέο τους ρόλο ως εκπαιδευτές πρακτικάριων και μαθητευόμενων στην εργασιακή τους εμπειρία. Στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, θα περιγραφούν κριτήρια για επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν εργασιακή εκπαίδευση, δεξιότητες για τον ανανεωμένο ρόλο των company coaches, εργαλεία και μέθοδοι εκπαίδευσης καθώς και ένα πρότυπο Προσωπικό Πλάνο Δράσης όπου οι coaches θα μπορούν να αναλύουν τις δεξιότητες τους και να δημιουργούν εξατομικευμένα προγράμματα μάθησης. Τέλος, θα αναπτυχθεί μια διαδυκτυακή εφαρμογή όπου θα αποθηκεύονται τα σύμφωνα συνεργασίας μεταξύ των coaches και των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και η οποία θα υποστηρίζει την παρακολούθηση της ανάπτυξης δεξιοτήτων των μαθητευόμενων από τους coaches.

Οι εταίροι που θα εργαστούν στο έργο είναι το Olustvere School of Service and Rural Economics της Εσθονίας, η Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή με την μεταλυκειακή εκπαίδευση και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής της Ελλάδας, το  Brandenburgische Technische Universitat Cottbus-Senftenberg της Γερμανίας, το Universidad De Valladolid της Ισπανίας και η BLANKCON της Ολλανδίας η οποία ηγείται του έργου μαζί με την M-Around Tanacsado es Szolgaltato Korlatolt Felelossegu Társaság της Ουγγαρίας.

Το έργο χρηματοδοτείται με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω των προγραμμάτων ERASMUS+ KA220 Strategic Partnership Projects Number 2021-2-HU01-KA220-VET-000049510 και θα υλοποιηθεί μέχρι τον Μάιο του 2024.