ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
17. 04. 2024

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των 3 τμημάτων της Β ΓΕΛ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο  Εβραϊκό Μουσείο και στην Εβραϊκή Συναγωγή Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Στο μουσείο οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν από την Δρ Ξένια Ελευθερίου, επιστημονική υπεύθυνη του Μουσείου. Περιηγήθηκαν ανάμεσα στις μαρμάρινες πλάκες και στήλες, κομμάτια του παλιού εβραϊκού νεκροταφείου της Θεσσαλονίκης, στην Αίθουσα των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος , με τα 27.000 ονόματα πιστοποιημένων θυμάτων και ταξίδεψαν στην ιστορία της εβραϊκής παρουσίας στη Θεσσαλονίκη από την ίδρυση της  πόλης μέχρι τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Στην Εβραϊκή Συναγωγή Γιαντ Λεζικαρόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν από την διακόσμηση και το τυπικό της εβραϊκής θρησκείας, συνδέοντας την θεωρία (μέσα από το βιβλίο των Θρησκευτικών) με την πράξη.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ  ΣΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ