ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Αγώνες Λόγου και εκφραστικής ανάγνωσης
04. 03. 2018

Στις 2-4 Μαρτίου τρεις ομάδες μαθητών μας από το Γενικό Λύκειο συμμετείχαν και φέτος στους Αγώνες Λόγου που πραγματοποιήθηκαν στο κολέγιο Ανατόλια. Τα παιδιά αγωνίστηκαν είτε ομαδικά στους Διττούς Λόγους  αντιπαραθέτοντας δημόσια επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα υπέρ ή κατά μιας δεδομένης θέσης, είτε ατομικά στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης ενός λογοτεχνικού κειμένου της αρεσκείας τους δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό και καταγράφοντας νίκες. Μάλιστα, η μαθήτριά μας  της Α' Γενικού Λυκείου Κέλλυ Χαρίτου κέρδισε τη 2η θέση μεταξύ των 89 συνδιαγωνιζομένων της στην Εκφραστική Ανάγνωση διαβάζοντας με το δικό της ξεχωριστό τρόπο ένα απόσπασμα από τα "Ματωμένα Χώματα" της Διδώς Σωτηρίου.

Αγώνες Λόγου και εκφραστικής ανάγνωσης