ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πενθήμερη εκδρομή Γ΄ τάξης
09. 04. 2023

Η πενθήμερη εκδρομή των τελειοφοίτων του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 7  Απριλίου  2023 στην Κρήτη, με τόπο διαμονής την πόλη του Ηρακλείου. Κατά την παραμονή τους στην Κρήτη, οι μαθητές γνώρισαν την παλιά πόλη των Χανίων, το Ρέθυμνο και τον Άγιο Νικόλαο. Επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό τόπο της Κνωσού και το Αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου όπου και ξεναγήθηκαν διεξοδικά, έχοντας την ευκαιρία να πάρουν σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την ιστορία των πολύ σημαντικών ευρημάτων. Κατά την επίσκεψή τους στο Ενυδρείο της Κρήτης είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα πολύ ενδιαφέροντα είδη που αυτό φιλοξενεί, ενώ η επίσκεψή τους στο νησί της Σπιναλόγκας τους έδωσε την ευκαιρία να πληροφορηθούν σχετικά με την ιστορία του αλλά και να περιηγηθούν στον πολύ όμορφο χώρο του. Οι υπόλοιπες επισκέψεις συνέβαλαν σημαντικά στο να εξοικειωθούν οι μαθητές με άλλα μέρη, γεύσεις και παραδόσεις του νησιού.

Πενθήμερη εκδρομή Γ΄ τάξης