ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βιωματικά εργαστήρια φυσικών επιστημών
30. 10. 2017

Στο πλαίσιo του απογευματινού προγράμματος φυσικών επιστημών, στο εργαστήριο Χημείας, οι μαθητές της Β ΓΕΛ υπολόγισαν την περιεκτικότητα ενός αναψυκτικού σε ζάχαρη ως εξής: παρασκεύασαν ένα διάλυμα ζάχαρης 5%w/w  και μέτρησαν την πυκνότητά του. Στη συνέχεια αραίωσαν το διάλυμα και παρασκεύασαν ένα νέο διάλυμα με περιεκτικότητα 2,5%w/w και πάλι υπολόγισαν την πυκνότητά του. Τα παραπάνω αποτελέσματα τα μετέφεραν σε μιλλιμετρέ χαρτί και κατασκεύασαν μια γραφική παράσταση με τη βοήθεια της οποίας υπολόγισαν την περιεκτικότητα ενός αναψυκτικού σε ζάχαρη και διαπίστωσαν ότι το αποτέλεσμα που βρήκανε συμφωνεί με αυτό που αναγράφεται στη συσκευασία του αναψυκτικού.

Βιωματικά εργαστήρια φυσικών επιστημών