ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πανευρωπαϊκός διαγωνισμός πειραμάτων, EUSO 2017
21. 12. 2016

Μία τριμελής ομάδα μαθητών της Β’ Γενικού Λυκείου, αποτελούμενη από τους Γιάννη Δημότση,  Ελένη Κυτούδη και Κατερίνα Μπαλτά  συμμετείχε στον τοπικό διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικής - Χημείας - Βιολογίας που αποτελεί την πρώτη φάση του Πανευρωπαϊκού διαγωνισμού EUSO 2017. Η ομάδα των μαθητών μας κατέλαβε την τρίτη θέση ανάμεσα σε 21 ομάδες από τα σχολεία που συμμετείχαν στον διαγωνισμό. Επίσης, η ομάδα βραβεύτηκε με έπαινο για την ιδιαίτερη επίδοση που είχε στη Χημεία.

Η ομάδα προετοιμάστηκε στα εργαστήρια Science της Α.Γ.Σ από τους καθηγητές φυσικών επιστημών του Γενικού Λυκείου.

Πανευρωπαϊκός διαγωνισμός πειραμάτων, EUSO 2017