ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διδασκαλία Χημείας – Περιοδικός πίνακας
09. 11. 2017

Στο μάθημα της χημείας και στα πλαίσια της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, στην ενότητα «Περιοδικός πίνακας» οι μαθητές της Α ΓΕΛ εφάρμοσαν την μέθοδο της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας  και κατασκεύασαν «παίζονταs» , τον περιοδικό πίνακα.

Συγκεκριμένα τους δόθηκε ένα πλήρες σετ καρτών με χημικά στοιχεία που έχουν Ζ=3 έως Ζ=20. Τους ζητήθηκε να διατάξουν τις κάρτες κατά αυξανόμενο Ζ και ταυτόχρονα να τοποθετήσουν τα άτομα που έχουν τον ίδιο αριθμό ηλεκτρονίων στην εξωτερική στιβάδα, το ένα κάτω από το άλλο. Τέλος, συγκρίνανε τη διάταξη που πραγματοποίησαν με τη διάταξη των στοιχείων του Περιοδικού πίνακα.

Η ομαδοσυνεργατική διδασκαλία είναι μια εναλλακτική μορφή διδασκαλίας που προάγει την διαδικασία της ομαδικής μάθησης , όπου λαμβάνουν χώρα σημαντικές μαθησιακές αλληλεπιδράσεις μεταξύ των μαθητών.

Διδασκαλία Χημείας – Περιοδικός πίνακας