ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθητική Ημερίδα Καινοτομίας - Innovation Camp
04. 04. 2017

Οι μαθητές των λυκείων μας μαθαίνουν για την “Πράσινη Επιχειρηματικότητα” συμμετέχοντας στη Μαθητική Ημερίδα Καινοτομίας (Innovation Camp) με θέμα "Τεχνολογία και Επιστήμη στην Aειφορική Διαχείριση των Γεωργικών Εισροών".

Η ημερίδα διοργανώθηκε στη Σχολή μας από το Γενικό και το Επαγγελματικό Λύκειο σε συνεργασία με το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (Σ.Ε.Ν) στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου GREENT, με στόχο τη δημιουργία και πιλοτική εφαρμογή ενός εκπαιδευτικού προγράμματος για την πράσινη επιχειρηματικότητα στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Μέσω της συμμετοχής τους σε ειδικά εργαστήρια με θέματα όπως, διάβρωση του εδάφους,  γεωργία ακριβείας και μέτρησης υδατοϊκανότητας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αναλύσουν διάφορες παραμέτρους των παραπάνω θεμάτων, καθώς και να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της έρευνας τους.

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης,  η Ομάδα Επιχειρηματικότητας του σχολείου μας βραβεύτηκε από το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων  με το βραβείο “Καινοτόμο Προϊόν” για τη συμμετοχή της στη Μαθητική Εμπορική Έκθεση Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ 2016-2017”.

Μαθητική Ημερίδα Καινοτομίας - Innovation Camp