ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διακρίσεις στο διαγωνισμό πειραμάτων φυσικών επιστημών EOES 2024
07. 01. 2024

Το γενικό λύκειο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής πέτυχε πολύ σημαντικές διακρίσεις στον τοπικό διαγωνισμό EOES 2024 που έγινε στις 9 Δεκεμβρίου 2023 για τα σχολεία της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για συμμετοχή στη Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, EOES 2024, είναι ένας νέος θεσμός και έρχεται να αντικαταστήσει τον παλαιότερο διαγωνισμό EUSO. Ο διαγωνισμός γίνεται κάθε χρόνο και οι μαθητές διαγωνίζονται σε πειραματικές διαδικασίες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Οι μαθητές αξιολογούνται στη δεξιότητα χειρισμού εργαστηριακών οργάνων, πραγματοποίησης πειραμάτων, επεξεργασίας δεδομένων και ερμηνείας αποτελεσμάτων.

Υποστηρίζεται στη χώρα μας από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε) με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και αποτελεί την πρώτη φάση της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας. Η ομάδα του σχολείου μας πήρε τη πρώτη θέση στη Βιολογία και την τρίτη θέση στη Φυσική. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι συνολικά και στα τρία μαθήματα πήρε τη δεύτερη θέση.

Την ομάδα του σχολείου αποτελούν οι μαθητές/τριες της Β Λυκείου Βασιλάκη Αικατερίνη, Μπουδούρη Αικατερίνη-Γεωργία και  Σινάκος Ιωάννης με μέντορες τους καθηγητές του σχολείου Ελένη Γιαννιού (Χημεία), Αντωνία Κωτούλα (Βιολογία) και Ηλία Χαριτωνίδη (Φυσική).

Διακρίσεις στο διαγωνισμό πειραμάτων φυσικών επιστημών EOES 2024