ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πανελλήνια Διημερίδα για τον Αριστοτέλη
26. 04. 2018

Την Πέμπτη 26 Απριλίου, μαθητές της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου συμμετείχαν στην Πανελλήνια Μαθητική Διημερίδα που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας στη Νάουσα με θέμα «Ο Αριστοτέλης στο Σχολείο του Σήμερα». Η εργασία των μαθητών με τίτλο «Δύναμη, Κίνηση και Μεταβολή στη Φυσική Φιλοσοφία του Αριστοτέλη» εντάσσεται στη θεματική ενότητα «Ο Αριστοτέλης σε σχέση με τον Φυσικό Κόσμο» και πραγματεύεται θεμελιώδεις έννοιες της Φυσικής που αναπτύχθηκαν από τον Σταγειρίτη και επηρέασαν σημαντικά την ανάπτυξη των Φυσικών Επιστημών.

Πανελλήνια Διημερίδα για τον Αριστοτέλη