ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Καύση βιβλίων-Ανθρώπινα Δικαιώματα-Επίσκεψη στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης
15. 02. 2024

Μαθητές και μαθήτριες του Β1 ΓΕΛ επισκέφθηκαν την Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της ένταξης του πρότυπου εκπαιδευτικού προγράμματος «Διδασκαλία Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων» στο μάθημα των Αγγλικών. Η αφορμή δόθηκε  από το βιβλίο “Fahrenheit 451” του Ray Bradbury, στο οποίο η κατοχή βιβλίων απαγορεύεται από τον νόμο και οι πυροσβέστες έχουν ρητή εντολή να τα καίνε. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το αρχείο Τύπου που βρίσκεται στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη, προκειμένου να βρουν άρθρα σε εφημερίδες της εποχής, σχετικά με την καύση βιβλίων στην πόλη μας κατά τη δικτατορία του Μεταξά, καθώς και τον Λευκό Πύργο, όπου έγινε η καύση των έργων πολλών Ελλήνων και ξένων συγγραφέων το πρωί της 16ης Αυγούστου του 1936.

Συντονιστές: Μ. Μπέτσια, Ε. Πασχαλούδη.