ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διάκριση στο Διεθνές Συνέδριο Νέων Επιστημόνων (ICYS 2018)
25. 04. 2018

Ο μαθητής της Γ΄ Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Γιάννης Δημότσης συμμετείχε στο Διεθνές Συνέδριο Νέων Επιστημόνων (ICYS 2018) που έγινε στο Βελιγράδι από 19-25 Απριλίου 2018 και παρουσίασε  ερευνητική εργασία (paper) και poster στον τομέα της Φυσικής σχετικά με τη σπουδαιότητα του μαγνητικού  πεδίου της Γης. Ο τίτλος της εργασίας του ήταν:OERSTED’S EXPERIMENT AND THE INTENSITY OF EARTH’S MAGNETIC FIELD (Το πείραμα του Ερστεντ και η μέτρηση της έντασης του μαγνητικού πεδίου της Γης​​). Για την εργασία του αυτή ο Γιάννης Δημότσης τιμήθηκε με ειδικό βραβείο (special prize).Η διάκριση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική λόγω του διεθνούς χαρακτήρα του συνεδρίου.Υπεύθυνος καθηγητής: Μ. Πεδιωτάκης.

Διάκριση στο Διεθνές Συνέδριο Νέων Επιστημόνων (ICYS 2018)