ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
"Θυμόσαυρος!"
07. 12. 2016

Μην τρομάζετε! Δεν είναι κακός ο Θυμόσαυρος, απλώς του αρέσει να τρώει τον θυμό μας! Ο Θυμόσαυρος είναι το κουτί της τάξης μας όπου ρίχνουμε μέσα ό,τι μας κάνει να θυμώνουμε και έτσι απελευθερωνόμαστε από αυτόν. Είναι μία πολύ πρακτική και χρήσιμη λύση που σκέφτηκαν τα Μπουμπουκάκια 1 για να αντιμετωπίζουν το συναίσθημα του θυμού. Όποτε συμβαίνει κάτι που τους θυμώνει ακόμα και όταν οι ίδιοι κάνουν πράγματα που θυμώνουν τους άλλους το ζωγραφίζουν σε ένα φύλλο χαρτί και το ρίχνουν μέσα στο κουτί του Θυμόσαυρου. Έτσι, θα ελέγχουμε το θυμό μας και δεν θα κάνουμε πράγματα που μπορεί να ενοχλούν τους υπόλοιπους.