ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Φύγαμε για ανασκαφή, στης Σχολής μας την αυλή!
06. 02. 2017

«Ακούσατε!!! Ακούσατε!!! Αδιευκρίνιστες φήμες μιλούν για την ύπαρξη  σκελετών προϊστορικών ζώων στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή! Άραγε… είναι αλήθεια; Ή μήπως είναι παραμύθια;»

Πρώτοι λύτες μυστηρίων, τα Μπουμπουκάκια 2, ανέλαβαν δράση! Κατέστρωσαν πλάνο και, βάσει αυτού, το επιστημονικό δαιμόνιο του Παλαιοντολόγου, τους οδήγησε στον Λαχανόκηπο του Παιδικού Σταθμού. Έψαξαν από ‘δω, έψαξαν από ΄κει και… Ιδού! Δεκάδες μικρά δεινοσαυράκια ξεπήδησαν μέσα από το χώμα που χρόόόνια τώρα τα είχε σκεπάσει.

Τρικεράτωπες και Παρασαυρόλοφοι, Στεγόσαυροι και Πτερόσαυροι έγιναν οι πρωταγωνιστές ενός απολαυστικού  συμβολικού παιχνιδιού:  τα παιδιά, χωρισμένα σε ομάδες, συνεργάστηκαν για τη σύνθεση ενός  τροπικού τοπίου από φυσικά υλικά, προσομοιώνοντάς το με αυτό που, κάποτε, φιλοξενούσε τα προϊστορικά αυτά πλάσματα!