ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Στο λαχανόκηπο… εν δράσει… έφτασε η ώρα της συγκομιδής!!!
22. 12. 2016

Ο χειμώνας είναι πλέον γεγονός και τα Φυλλαράκια 1, λίγο πριν αποχαιρετήσουμε το χρόνο, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το λαχανόκηπό μας και να πιάσουμε δουλειά!!! Φυσικά δεν δουλέψαμε μόνοι, οι μαθητές του δευτεροβάθμιου σχολείου μας προσέφεραν απλόχερα τη βοήθειά τους!!!

Αφού δώσαμε λοιπόν ραντεβού στο θερμοκήπιο, έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις και εξοπλιστήκαμε με τα κατάλληλα εργαλεία!!

Επισκεφθήκαμε το κομμάτι που μας αναλογεί και προς έκπληξή μας διαπιστώσαμε πόσο παγωμένο είναι το χώμα και πόσο κρύα τα λαχανικά μας!! Τελικά η απόφασή μας να τα μαζέψουμε ήταν πολύ σοφή!!!

Με πολύ προσεκτικές και απαλές κινήσεις μαζέψαμε πολλά φρέσκα κρεμμυδάκια και λαχταριστά σγουρά μαρούλια!!! Τα υπολείμματα και τα μικρά χορταράκια βρήκαν και αυτά τη θέση τους στον κομποστοποιητή μας!

Ετοιμαστείτε…. μία γευστική και άκρως θρεπτική σαλάτα σας περιμένει στο σπίτι!!