ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Σκιές.... Δεινοσαύρων!
21. 02. 2017

Σήμερα τα Μπουμπουκάκια 1 βγήκαμε έξω από το σχολείο μας με σκοπό να αναζητήσουμε ένα μέρος που θα το φωτίζει πάρα πολύ ο ήλιος. Το βρήκαμε αμέσως! Τι να τον κάνουμε όμως τόσο ήλιο; Είμαστε σίγουροι ότι αυτό αναρωτιέστε...

Ε, λοιπόν, ο ήλιος είναι ένας μαγικός φακός που μπορεί να φτιάχνει στο γρασίδι σκιές. Σκιές ανθρώπων, αλλά και δεινοσαύρων! Αλήθεια!!!

Και, μάλιστα, οι δεινόσαυροι όταν δημιουργούν σκιά με τον ήλιο έχουν την μαγική ικανότητα να ζωντανεύουν, να περπατάνε, να πετάνε, να τρέχουν και να τρώνε.

Όλα αυτά, βέβαια, με τη βοήθεια των μαγικών χεριών των μικρών μας μαθητών. Δοκιμάστε το άφοβα και εσείς. Προσέξτε, όμως, μην τρομάξετε!!!