ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
«Τα τρία μικρά γουρουνάκια» και… οι μικροί αρχιτέκτονες! (STEM)
30. 05. 2017

Όταν το παραμύθι «Τα τρία μικρά γουρουνάκια» γίνεται αφορμή για μαθηματική σκέψη, τότε τα Μπουμπουκάκια 2 δεν έχουν, παρά να μεταμορφωθούν σε μικρούς αρχιτέκτονες και να επιδοθούν στο χτίσιμο ενός γερού κι ανθεκτικού σπιτιού για τους περίφημους ήρωες του ομώνυμου παραμυθιού!

Αλήθεια, τι σχήμα θα δώσουμε στο σπίτι και τι μέγεθος; Πώς θα το δομήσουμε ώστε να είναι στιβαρό;  Θα το περιφράξουμε; Ένας καταιγισμός σκέψεων και ιδεών προτάθηκαν μέχρι να καταλήξουμε στην τελική μας μακέτα! Κι έπειτα; Το αποτυπώσαμε στο χαρτί!

Χωρισμένοι σε ζευγαράκια και με σύμμαχο τη δημιουργική τους συνεργασία, τα Μπουμπουκάκια 2 σχεδίασαν στο χαρτί τη δική τους αρχιτεκτονική προσέγγιση! Κι επειδή τον ρόλο τους τον πήραν πάρα πολύ σοβαρά, τα αποτελέσματα της εργασίας τους ήταν … απόλυτα επαγγελματικά!!!