ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Επιστήμονες εν δράσει…
12. 11. 2019

Ήρθε η ώρα για πειράματα μαγικά! Τα Φυλλαράκια 2 χρειάστηκαν για το πείραμά τους γάλα και χρώματα ζαχαροπλαστικής. Ένα ουράνιο τόξο δημιουργήθηκε και μάγεψε τους μαθητές. Αυτό όμως που τους εντυπωσίασε πιο πολύ από όλα ήταν το πόσο ξαφνικά εξαφανίστηκε με μία μόλις σταγόνα απορρυπαντικού πιάτων. Οι αλχημείες τους συνεχίστηκαν….το επόμενο πείραμα θα έκανε το καλαμπόκι να χορεύει! Πώς μπορεί ένα καλαμπόκι να χορέψει; Όπως διαπιστώσανε και οι μαθητές αυτό μπορεί να συμβεί μόνο όταν το ρίξεις μέσα σε ένα ποτήρι με νερό και προσθέσεις λίγη σόδα και λίγο ξύδι!