ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Dancing Corn! (STEM)
23. 11. 2016

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Thanksgiving-Συναισθήματα», οι μαθητές του τμήματος Φυλλαράκια 2 πειραματίστηκαν… αυτή τη φορά με το καλαμπόκι. Σαν γνήσιοι επιστήμονες συνδύασαν νερό, σόδα φαγητού, καλαμπόκι και ξύδι, αφού πρώτα τα εξερεύνησαν χρησιμοποιώντας όλες τους τις αισθήσεις.

Γεύτηκαν την άσπρη σκόνη που αρχικά νόμιζαν ότι είναι ζάχαρη, μύρισαν το ξύδι και «έπαιξαν» με το καλαμπόκι.

Αποτέλεσμα της χημικής ένωσης, μία αφρώδης έκρηξη, που «αναστάτωσε» τους καρπούς του καλαμποκιού και τους ανάγκασε να χορέψουν, πάνω - κάτω. Εμείς φυσικά, δε χάσαμε ευκαιρία και ακολουθήσαμε το τρελό χορό τους… ελεύθερα στο χώρο.