ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Παιδικός Σταθμός   /   Blog
Πίνακες ζωγραφικής, μάς μιλούν για την Διατροφή!
23. 02. 2018

Οι εκδρομές μας αρέσουν πολύ και ακόμη περισσότερο όταν πηγαίνουμε σε μακρινές πολιτείες... Αυτή τη φορά επισκεφθήκαμε την Παραμυθούπολη! Ένα όμορφο βιβλιοπωλείο, το οποίο είχε ετοιμάσει για εμάς μία έκθεση ζωγραφικής με διάσημους πίνακες. Ο κάθε πίνακας είχε μία διαφορετική ιστορία να μας πει για κάθε μία ομάδα τροφίμων. Έπειτα, χωριστήκαμε σε δύο ομάδες, οι οποίες χρειάστηκε να φτιάξουν το πιο υγιεινό καλάθι αν ήθελαν να κερδίσουν... Στο τέλος, ο καλλιτέχνης Arcimboldo μας ενέπνευσε να φτιάξουμε ένα ασπρόμαυρο πορτρέτο με τυπώματα από φρούτα και λαχανικά. Περάσαμε πολύ ωραία!